Plan pracy przedszkola 2023/2024

PLAN PRACY PRZEDSZKOLA W ROKU SZKOLNYM 2023/24

PLAN ZOSTAŁ OPRACOWANY NA PODSTAWIE:

- KIERUNKÓW POLITYKI OŚWIATOWEJ PAŃSTWA W ROKU SZKOLNYM 2023/24;

- WNIOSKÓW Z NADZORU PEDAGOGICZNEGO W ROKU SZKOLNYM 2022/23;

- KONCEPCJI PRACY PRZEDSZKOLA;

- BIEŻĄCYCH POTRZEB PLACÓWKI

KREATYWNY PRZEDSZKOLAK

Opracowały: Jola Łukasiewicz, Weronika Rońda, Ewa Kołakowska

Sposoby realizacji:

1. Udział dzieci w koncertach muzycznych, teatrzykach jako inspiracja do dalszych działań dzieci.

2. Udział w warsztatach poszerzających wiedzę, rozwijających umiejętności, pobudzających kreatywność.

3. Słuchanie przez dzieci legend, bajek, wierszy czytanych przez Nauczycielki lub zaproszone osoby (rodziców, dziadków, starsze rodzeństwo itp.)

4. Układanie przez dzieci opowiadań, ewentualnie wierszy, dotyczących realizowanych tematów.

5. Wymyślanie własnego zakończenia do bajek, historyjek obrazkowych.

6. Działania dramowe inspirowane bajkami, wierszami, opowiadaniami oraz sytuacjami z życia codziennego.

7. Wykonywanie prac plastycznych z materiałów dostępnych w najbliższym otoczeniu (materiałów przyrodniczych,  surowców wtórnych itp.)

8. Udział w ogólnopolskim projekcie "Kreatywny przedszkolak - kreatywne dziecko".

9. Zainteresowanie dzieci lekturą książek poprzez współudział w trosce o aktualizację i porządek w kącikach książki.

10. Branie przez dzieci udziału w przedstawieniach, śpiewaniu piosenek oraz recytacji wierszy.

11. Udział w konkursach/projektach edukacyjnych rozwijających kreatywność u dziecka, takich jak:

- Konkurs rodzinny z jęz. angielskiego (październik/listopad 2023);

- Konkurs rodzinny pt. „Kreatywna zabawka” (marzec lub kwiecień 2024 r.);

- Konkurs rodzinny pt. „Dyniowy zawrót głowy” (październik br);

- Konkurs rodzinny pt. „Książeczka rodzinna” ( maj 2024r.);

- Projekt edukacyjny pt. „Akademia Bolka i Lolka. Kompetencje przyszłości” (listopadzie i grudniu 2023r.);

- Projekt edukacyjny pt. „W kreatywnym świecie dobrze bawić się będziecie” (od listopada 2023 r. do maja 2024 r.)

- Projekt edukacyjny pt. „Spacerkiem przez eksperymenty” (od października do grudnia 2023 r.)

- Projekt edukacyjny pt. „Zdrowo i smacznie w przedszkolu” (od września 2023 r. do czerwca 2024r.)

Zadanie 2.

Zabawa zmysłami

Opracowały: Monika Górecka, Beata Zoła

Sposoby realizacji:

1. Poznanie świata za pomocom zmysłów: dotyku, wzroku, smaku, węchu, słuchu.

2. Tworzenie warunków do kształtowania przez dzieci świadomości własnego ciała.

3. Przeprowadzanie zabaw badawczych, wykorzystywanie materiałów naturalnych oraz pomocy dydaktycznych znajdujących się w zasobach przedszkola.

4. Praca z wykorzystaniem materiałów sypkich o różnej gęstości: piasek kreatywny, piasek sypki, ryż, kasza itp.

5. Uczęszczanie na zajęcia ceramiczne (wykonywanie prac z gliny).

6. Tworzenie mas plastycznych: masa solna, ciecz nienewtonowska.

7. Udział w zajęciach kulinarnych na terenie przedszkola lub podczas wycieczki do piekarni.

8. Rozwijanie zmysłu dotyku poprzez ćwiczenia wg metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

9. Przygotowywanie pomocy dydaktycznych angażujących różne zmysły: sensoryczne pudełko, przewlekanki, butelki sensoryczne.

10. Spotkanie z ekspertem (doświadczenia) lub udział w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik.

Zadanie 3.

Dobre serce mam i pomagam!

Opracowała: Karolina Kamińska

Sposoby realizacji:

1. Zaangażowanie przedszkola w akcje charytatywne o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim („Góra Grosza”, „Paka dla Psiaka”, „Szlachetna Paczka”, „Nakrętki”).

2. Korzystanie z dostępnej literatury dla dzieci w celu rozwijania empatii i uwrażliwienia na potrzeby innych ludzi. Dostarczanie dzieciom literackich wzorów postepowania ludzi dobrych i prawdomównych.

3. Wyrabianie nawyków dotyczących kształtowania właściwych postaw szlachetności i zaangażowania społecznego. Ukazywanie na ich podstawie wartości przyjaźni/koleżeństwa oraz bezinteresownej chęci niesienia pomocy innym.

4. Spotkanie z Mikołajem - przedstawienie historii życia biskupa z Mirry jako ponadczasowego wzoru dobroczynności.

5. Zorganizowanie Kiermaszu Wielkanocnego i przeznaczenie zebranych środków na Hospicjum Dziecięce „Promyczek".

6. Wykorzystanie podczas zajęć wybranych scenariuszy UNICEF.

7. Wykonanie podarunków przez dzieci z okazji różnych świat (Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy i Taty, Boże Narodzenie, Wielkanoc). Czerpanie radości z możliwości obdarowania bliskich osób własnoręcznie wykonanym prezentem.

8. Przeprowadzenie zajęć przybliżających dzieciom zawód wolontariusza.

9. Zajęci przeprowadzone przez rodziców- lekarzy. Nauka udzielania pierwszej pomocy.

10. Zorganizowanie w przedszkolu Dnia Dobrych Uczynków (19.05.2024г.).

11. Przygotowanie kartek dla weteranów lub domu opieki.